петак, 14. јун 2019.

Завршна изложба пројекта "Мудрији заједно"



У ОШ "Иван Милутиновић" школска година је завршена посебном манифестацијом-завршним догађајем пројекта "Мудрији заједно".

Још на самом почетку школске године наставница ликовне културе Јасмина Тица се договорила са ученицима седмог разреда да њихов пројекат буде целогодишњи, да се баве фотографисањем и прикупљањем фотографија, које би приказале утицај пројектне наставе на рад и сарадњу у нашој школи. 


У организовању и давању савета ученицима седмог разреда су у многоме помогли наставници, чланови Тима мобилности, који су се трудили да посете што је могуће већи број часова својих колега. 

На овој свечаности је изложено четири стотине најбољих фотографија, са самих огледних часова, завршница појединачних пројеката.

Поред тога, седмаци су сакупили велики број фотографија својих млађих и старијих другара, које сведоче о изузетно позитивном одзиву родитеља у свим фазама истраживања у подстрекивању ученика на сарадњу и групни рад. 


Приказани су и разговори са експертима и стручњацима из разних области, посете библиотеци, прикупљање материјала, консултације са наставницима. 

Јасмина Тица је изложби приложила и иконе, које су ученици старијих разреда посебном техником израђивали на дрвеној подлози.

Изложба је отворена свечаним музичким програмом, у ком су наступили најмлађи чланови КУД "Прело", њихов солиста Матеја Маринковић, који је овом приликом свирао на кавалу и Вељко Тапић, на хармоници.


Веома је важно поменути да су читав догађај организовали ученици шестог разреда из Сланаца уз консултације са наставницима Хеленом Милошевић Момчилов и Ненадом Прибаком. Деца су, инспирисана позитивном енергијом током израде различитих пројеката, пожелела да као тим покушају да организују долазак свих ученика из сва три објекта наше школе у Велико Село. Поред учешћа у припреми програма и организовању изложбе, ови ученици су осмислили и забавне игре, налик играма без граница и извели и ово такмичење.

петак, 7. јун 2019.

Огледни час: Свет око нас и хемија


Угледни час из света око нас и хемије се одржао  4.6.2019. у матичној школи у Вишњици. Час су држали ученици 7/1 и 3/1.


Ученици седмог разреда су приказали своје истраживање света око нас повезаног хемијским везама. Подељени у четири групе, причали су нам о хемијским везама, врстама растварача , утицају хемијских веза на растворљивост супстанци.

Експериментално су нам приказали да се калијум - јодид и бакар - сулфат као супстанце са јонском везом растварају у поларном растварачу води, док се супстанца са неполарном ковалентном везом сумпор, раствара у неполарном растварачу - алкохолу.


Извели су хемијску реакцију настајања калијум-нитрата , и као доказ да је дошло до хемијске промене добили су жути талог, након мешања два безбојна раствора соли.

Трећацима су задали да на основу готових слика направе уз помоћ пластелина и спајалица молекуле воде, сумпора и натријум-хлорида.

Час је завршен квизом.

Огледни час: Египатске пирамиде у математици

У реализацији пројекта под називом "Египатске пирамиде у математици" учествовали су ученици 8/1 и 8/2 одељења. Знајући много тога о египатским пирамидама уопште учећи историју, ученици су имали прилику да кроз овај пројекат упознају пирамиде из угла модела геометријских тела у оквиру чијег поља нема трагова труљења и буђи, а претпоставља се да су Египћани за то знали и можда из тог разлога сахрањивали фараоне у грађевине пирамидалног облика.


Поред утицаја на људе, животиње и биљке, пирамиде делују и на неживу природу тачније метале (патент забележен у чехословачком патентном заводу 1959. године и заведен је под бројем 91304- оштрење жилета без икакве интервенције са стране). Центар пројекта је експеримент где су ученици кроз математичке обрачуне конструисали модел картонских пирамида у сразмери са Кеопсовом за коју се управо сматра да је и направљена као генератор енергије.


Експеримент су спровели тако што су у једну картонску пирамиду  ставили кришку јабуке коју су држали у пирамиди и једну кришку  ван ње. У другу картонску пирамиду ставили су туп жилет по условима који су прописани експериментом. Пирамиде су стајале на месту далеко од електричних апарата, тако да нису на металу , биле су окренуте према северу , где су стране света одређене коришћењем компаса. Експеримент је трајао недељу дана. 


Утицај пирамида на часу где је експеримент представљен је потврђен, јабука у пирамиди је сасушена и дехидрирана, а жилет је наоштрен. Природа те енергије у пирамидама је непозната, али је дефинитивно има. Ученици су све приказали кроз презентацију у пауер поинту. 


Све у вези пројекта пропратио је и помогао у реализацији наставник историје Никола Даниловић.

Огледни час: Понашање у саобраћају



Инспирисани пројектом "Мудрији заједно", ученици трећег разреда из Вишњице доказали су нам како је заиста много лакше и узбудљивије радити у друштву својих вршњака и родитеља. 


Истраживали су о томе како се треба понашати у саобраћају, на шта посебно обратити пажњу зарад безбедности и тако подељени у групе где је свако имао своју улогу испунили су свој задатак. 

Прва група бавила се истраживањем копненог саобраћаја (уз помоћ својих родитеља исцртали су раскрсницу у школском дворишту, направили саобраћајне знакове, возачке дозволе...). 


Ваздушним саобраћајем занимала се друга група (направили су макету авиона и хеликоптера, степенице, кофере, ренген, пасоше, прслуке за спасавање..., а о воденом саобраћају на нашем плавом Дунаву позабавила се трећа група, користећи прави чамац, весла, штап за пецање, упознавајући нас са воденим знаковима које можемо сретати током пловидбе итд. 


субота, 1. јун 2019.

Огледни час: Израда кућица и хранилица за птице

Иза сваког биолошког сазнања стоји научни рад. Начини и методе изучавања живих бића већ су познати ученицима, а на огледном часу ученици су презентовали свој „школски научни рад“ на тему Живот у екосистему, а то су израђене кућице и хранилица за птице. 



„Да ли смо довољно хумани да некоме поклонимо дом?“ Подстакнути овим питањем, ученици 5.разреда су направили 4 кућице за одређене врсте птица (за велику сеницу, врапца покућара, црну црвенрепку и кукумавку), придржавајући се упутства о величини и начину израде, како би их птице и користиле. На часу су презентовли како је текао процес прављења кућица, који материјал су користили и како су заштитили кућицу. Такође, представили су и птице за које су грађене кућице. 

Битно је нагласити да су све кућице направљене од рециклираног материјала који су ученици пронашли у свом окружењу, као и да су прављене за птице станарице које живе у њиховом крају.

У наставку часа, ученици су одговарали на питања постављена у форми квиза и осмишљена од стране наставнице биологије. Тиме су доказали колико добро познају правила за грађење кућица и зашто је важно придржавати се тих правила. Након тога, уследила су питања за публику. Свака група ученика је осмислила по једно питање које су постављали присутнима како би проверили њихово знање, али и пажњу на часу. Тиме је учениима пружена прилика да изразе своје мишљење, да науче да без бојазни могу питати наставнике и дата шанса да се нађу у улози наставника.



У припреми за овај час су им помогле наставница биологије-Маја Маринков и наставница технике и технологије-Милица Лукић-Дувњак. Час је одржан 22.04.2019. у Великом Селу. Часу су присуствовали: педагог-Славица Мартиновић, наставница српског језика и књижевности-Биљана Аксентијевић и одељењски старешина ученика 5.разреда-Милан Вуксановић.



Како је циљ овог пројекта очување птичјих врста, ученици су добили домаћи задатак да поставе кућице на безбедно место у својој околини, а ако добију станаре да их фотографишу. Јако је битно посматрати птице са пристојне удаљености, јер свако узнемиравање од стране људи, може проузроковати напуштање гнезда.

Час је завршен цитирањем Душана Радовића: „КО УБИЈЕ ПТИЦУ КРАТКО СЕ РАДУЈЕ, А ДУГО КАЈЕ!“ 



Огледни час: Шта научимо у шестом и седмом примењујемо у осмом

Ученици 6/1 ,  7/1 и 8/1 су извели угледни час шта научимо у шестом и седмом примењујемо у осмом разреду, у оквиру предмета хемија и физика.


Ученици шестог разреда су започели час  презентацијом  радова о густини раствора и о растворима.

Седмаци су нам  презентацијом представили детаљније растворе ,  приказали на који начин можемо да изразимо састав ратвора и да састав раствора мењамо концентровањем и разблаживањем, своје истраживање су завршили кратим видео клипом - хемијски коктел , и присутним ученицима дали задатак да размисле шта се десило са раствором у хемијском коктелу.


Осмаци су презентацијом и паноима представили природне  кисело-базне супстанце ,  проводљивост електрицитета са акцентом на растворе , увели појам индикатора и решавали задатак у којем повезују густину раствора шестог разреда , растворе и процентну концентрацију седмог разреда и све то знање обједињују у осмом разреду израчунавајући киселине.

Ученици  седмог разреда су завршили час квизом питања са акцентом на хемијски коктел.

Завршна изложба пројекта "Мудрији заједно"

У ОШ "Иван Милутиновић" школска година је завршена посебном манифестацијом-завршним догађајем пројекта "Мудрији заједн...